En ny lag om konsumentskydd vid köp – APPLiAs remissvar

APPLiA ser positivt på att Konsumentköplagen "En ny lag om konsumentskydd vid köp och vissa andra avtal" revideras. Det hade, bedömer APPLiA, varit klokt att hantera även distansavtalslagen vid revisionen och göra den till en del av den nya Konsumentköplagen för att samla lagstiftningarna på samma ställe vilket varit överskådligare för såväl säljare som konsument.

Sammanfattningsvis gällande remissen ”En ny lag om konsumentskydd vid köp och vissa andra avtal” är APPLiA:

  • Positiva till att Konsumentköplagen revideras.
  • Hade gärna sett att distansavtalslagen blivit en del av Konsumentköplagen.
  • Inte odelat positiva till en förlängning av den omvända bevisbördan då det kan komma att innebära att tillverkargarantier upphör.
  • Ser en ökad risk för obefogade reklamationer när konsumenten kan slippa kostnader för produkter som brukats i upp till 3 år och där det kan skapa att fler produkter än idag i så fall behöver återvinnas vilket skapar miljökonsekvenser.

Läs APPLiAs hela remissvar – En ny lag om konsumentskydd vid köp och vissa andra avtal här


Nyheter


Peder Qwist ny ledamot i Applia Sverige

– Severin har varit medlem i Applia under många år. Som företrädare för ett medlemsföretag ser jag det som naturligt

Nya medlemmar i APPLiA

APPLiAs årsmöte valde de in Electrolux Professional och PODAB som nya medlemmar den 11 maj. Mer information om de nya

Dyson är nya medlemmar i APPLiA

1978 blev James Dyson frustrerad över att hans dammsugare fungerade allt sämre. Han plockade isär den och upptäckte att påsen

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Applias kommentarer till regeringens budget

Högkostnadsskyddet för elkostnader ligger utanför budgeten. Utgångspunkten i budgeten är att inflationen ökar och den ekonomiska utvecklingen blir svag innebärande